Вязання серветок гачком: ТОП-100 фото схем з описом, як звязати ажурну серветку своїми руками (покроковий майстер-клас)

В’язання серветок гачком своїми руками: ТОП-100 фото моделей та схем. Майстер-клас із описом виготовлення ажурних серветок

В’язання серветок це досить копітка, але цікава робота, яка втілює в собі легкість та ніжність виробу.

Такі роботи здатні показати рівень майстерності в’язальниці, але і початківцям ручницям буде не складно навчитися цього мистецтва.

Вибір інструментів та пряжі

Зв’язати серветки можна як спицями, так і гачком, це лише питання переваг. Але варто зазначити, що для ажурного тонкого в’язання мережива краще серед майстрів використовувати гачок. Товщину гачка потрібно підбирати за інструкцією, вказаною на пряжі.

Найчастіше використовуються гачки під номерами від 0,5 до 1,5, залежно від товщини ниток. В’язання має бути не надто пухким, але й не тугим, тому майстер вже підбирає розмір гачка ще й виходячи з особистих уподобань та зручності.

Чим тонше нитки пряжі, тим більш витонченим і повітряним виглядатиме мереживо серветки. Зараз в асортименті пряжі навіть є спеціальні нитки для створення ажурних виробів типу серветок.

 • Найтонші та відомі на ринку – «Мережина», «Сніжинка».
 • Для сучасних об’ємних серветок використовується пряжа з трохи більшою товщиною нитки – «Роза, Ірис», Лілія, Ганна.
 • Мастерам-початківцям краще починати в’язати серветки з більш товстою ниткою, щоб бачити візерунок і можливі помилки. Для навчання ідеально підійде пряжа Лілія.
 • За складом ідеальні лляні або бавовняні нитки, вони краще тримають форму. Можна придивитися до пряжі “Піхорка”. Використовується пряжа та з іншими матеріалами у складі – шовк, бамбук. Але в цьому випадку готові вироби доведеться крохмалити, тому що форму вони тримають насилу.

Види та форми серветок

Найзвичайніший варіант – плоскі серветки, вони лежать в одній площині, на них можна ставити посуд, вазу. Можуть служити не тільки як декор, а й нести практичну функцію, захищати меблі та служити підставкою.


Але останнім часом набирають популярності схеми в’язання гарних серветок гачком з об’ємними деталями. Це серветки, що мають об’ємний рельєф. Вони виглядають неймовірно, але виконують виключно декоративну функцію.

Такі вироби в’яжуть досвідчені професіонали, новачкові краще почати з простих плоских серветок. За формою круглі вироби найпоширеніші, але зустрічаються і овальні, квадратні, шестикутні тощо:

 • В’язання гачком овальної серветки, квадратної або шестикутної практично не відрізняється від круглої в’язання.
 • Краї серветок бувають суцільними, ажурними, із завитками, рюшами. За розміром в’яжуть як зовсім маленькі, буквально за розміром блюдця або чашки, так і цілі ажурні скатертини.

З чого почати?

 1. Насамперед майстрам-початківцям необхідно ознайомитися з умовними позначеннями та освоїти основи в’язання гачком.
 2. Підготувати все необхідне краще заздалегідь, виходячи з вибраної пряжі вже можна підбирати інструмент.
 3. Краще брати пряжу для в’язання мережив, але товстіший і з бавовною у складі.
 4. Не слід братися відразу за складні роботи, потрібно набити руку на простих.

Щойно стовпчики будуть виконуватися легко і виглядати акуратними та рівними, можна перейти вже і до складніших варіантів.

Умовні позначення

Ряд простих елементів, які складають основу в’язання:

 • Чарівне кільце (ВК) – нитка пряжі обертається в кільце, потім гачок вставляється всередину та підчіплює пряжу, утворивши петлю, з якої вже в’яжуться повітряні петлі.
 • Повітряна петля – це початкова петля. З них в’яжеться перший ланцюжок, основа майбутнього полотна.
 • Стовпчик без накиду (СБН) – після набору першого ланцюжка вводять гачок у другий повітряний зашморг, захоплюють їм пряжу і протягують так, щоб на гачку утворилося дві петлі, потім їх потрібно пров’язати разом.
 • Стовпчик з одним накидом (С1Н) – нитка накидається на гачок, потім його вводять у повітряну петлю або чарівне кільце, витягують підхоплену пити. На інструменті утворюється 3 петлі. Перші дві петлі пров’язуються разом, на гачку залишається 2 петлі, їх пров’язують разом.
 • Стовпчик із двома накидами (С2Н) – теж, що й стовпчик із одним накидом, тільки пряжа накидається двічі.
 • Напівстовпчик з накидом (П1Н) – пряжа накидається на гачок, потім його вводять у третю повітряну петлю і витягують підхоплену пити. На інструменті утворюються 3 петлі, які пров’язуються разом.
 • Сполучний стовпчик (СС) – використовується для з’єднання ланцюжка.Для цього в першу петлю ряду вводиться інструмент, захоплюється нитка та пров’язується через петлю на гачку.
 • Додаток петель (П) – пров’язування двох стовпчиків без накиду в одну петлю. Робиться на готовому кільці, після завершення другого кола має утворитися дванадцять петель.
 • Зменшення петель (У) – два стовпчики без накиду пров’язуються разом.

Це не повний список позначень, але тут представлені основні елементи. У простих схемах в основному саме ці елементи становлять основу, у складних вони так само переважають.

Прості схеми в’язання гачком серветки

Як приклад використання простих елементів в’язання наведена проста схема маленької підставки під чашку.

Детальна інструкція в’язання серветок гачком для початківців:

Перший ряд:

 1. ВК;
 2. 3 ВП;
 3. 15 С1Н;
 4. Затягнути обручку;
 5. СС у третій ВП;

Другий ряд:

 1. 4 ВП;
 2. С1Н;
 3. 15 ВП + С1Н;
 4. ВП;
 5. СС у третій ВП;

Другий ряд завдяки повітряним петлям між стовпчиками має бути схожим на арки.

Третій ряд:

 1. СС в першу арку;
 2. 2 ВП;
 3. Зробити непов’язаний стовпчик з наїдом, для цього пров’язати лише перші 2 петлі, на гачку залишається 2 петлі;
 4. Зробити накид, ввести гачок під арку, захопити нитку та пров’язати перші 2 петлі;
 5. На гачку залишилося 3 петлі від двох недов’язаних стовпчиків, пров’язати їх однією петлею. Таким чином утворюється елемент шишечка;
 6. 3 ВП;
 7. Повторити дії з 3 по 6, доки не будуть пров’язані петлі в кожну арку;
 8. Після пров’язування останньої шишечки зробити ВП;
 9. С1Н у вершину першої шишечки;

Четвертий ряд:

 1. ВП;
 2. СБН під арку;
 3. 5ВП та СБН під наступну арку, продовжувати до кінця ряду;
 4. 5ВП;
 5. СС в перший СБН цього ряду;
 6. ВП;

Нитка обрізається і ховається за допомогою тупої великої голки всередину серветки. Таким чином, виходить невелика мережива під чашку.

Набивши руку, можна перейти до більш складних варіантів та технік, включаючи філійне в’язання серветок гачком.

Розглядаючи фото в’язаних гачком серветок у класичних інтер’єрах, можна вразитися гармонійності та шляхетності образів. Якісно виконані ажурні в’язані вироби завжди виглядають естетично.

Такі предмети, як скатертини та серветки, доповнять чудово сервірований стіл або послужать прикрасою меблів.

Фото в’язання гачком серветок