Вязання джгутів спицями та гачком: ТОП-150 фото ідей та варіантів схем, візерунків, переплетень. Урок вязання для початківців

В’язання джгутів – колекція оригінальних ідей з фото та інструкцією, як зв’язати. Опис кращих схем, візерунків, переплетень

Джгути у в’язанні – це один із видів об’ємного візерунка. Досягти оригінального малюнка на полотні можна переміщенням петель. Крім звичайних спиць, для в’язання орнаменту знадобляться спеціальні вигнуті V-подібні спиці, призначені саме для джгутів. Якщо купувати їх не хочеться, можна скористатися звичайною в’язальною шпилькою.

Так само в побуті можна зустріти слово «коси» – це друга назва джгутів. Щоб вив’язувати красиві візерунки, необхідно вміти читати схеми в’язання кіс та джгутів та знати умовні позначення.

Перший час зручно мати перед очима розшифровку позначень і постійно звірятися з нею. В’язання спицями джгута косою – дієвий спосіб зробити акцент на в’язаній речі.

Арани спицями

Арани – це загальна назва візерунків у в’язанні. Зародилася така техніка на Ірландських островах, де жінки в’язали светри для моряків. За рахунок в’язаних візерунків одяг ставав теплішим, міцнішим і красивішим. Візерунки на таких виробах наділялися надприродними, майже магічними смислами.
Сьогодні основне завдання аран – надання краси в’язаним виробам. Такі візерунки як джгути не такі складні у виконанні, але вони здатні «оживити» будь-яку річ.

Цікаво, що згадки про цей стиль в’язання з’явилися на початку XX століття, але виходити з моди в’язані візерунки не збираються.
Класичний джгут

Це, мабуть, найпоширеніший орнамент на в’язаних виробах. Цей варіант підходить навіть новачкам, які тільки роблять перші кроки у в’язанні. Незважаючи на простоту, ця коса потребує додаткової спиці.

Багато хто починає в’язання джгутів спицями саме з цього візерунка. Він чудово виглядає як на светрах і шкарпетках, так і на верхньому одязі.

Складається класичний джгут із двох елементів: коса вліво та коса вправо. Зовніш. – Лицьова петля, зад. – задня, або виворітна петля.

Коса вліво:

 • I ряд (зовнішня сторона): 2 зад., 4 зовніш., 2 зад.;
 • II ряд (виворітна сторона): 2 зовніш., 4 зад., 2 зовніш.;
 • III ряд: так само, як ряд I;
 • IV ряд: так само, як ряд II;
 • V ряд (зовнішня сторона): так само, як ряд II, 2 зад., зняти дві петлі на третю спицю;
 • VI ряд: так само, як ряд II.

Коса праворуч:

 • I ряд (зовнішня сторона): 2 зад., 4 зовніш., 2 зад.;
 • II ряд (виворітна сторона): 2 зовніш., 4 зад., 2 зовніш.;
 • III ряд: так само, як ряд I;
 • IV ряд: так само, як ряд II;
 • V ряд (зовнішня сторона): так само, як ряд II, 2 зад., зняти дві петлі на третю спицю, в’язати дві петлі лицьовими з лівої спиці, в’язати дві петлі з додаткової спиці, 2 зад.;
 • VI ряд: так само, як ряд II.

Королівська коса

Вона ж – королівський джгут. Це широкий візерунок на тлі гладі. В’язана річ може цілком складатися із королівських джгутів. Раппорт розрахований на ширину 30 петель, також можна зв’язати і 15 петель.

 • I ряд: всі петлі лицьові;
 • II ряд і всі наступні парні: всі петлі виворітні;
 • III ряд: десять петель перехрестити вліво (п’ять петель перенести на третю спицю перед роботою, потім п’ять лицьових петель, після цього петлі з третьої спиці пров’язати лицьовими)
 • V ряд та VII: всі петлі лицьові
 • IX ряд: 5 лицьових петель, 10 петель – перехрест праворуч, 10 петель – перехрест вліво, 5 лицьових петель.

Хибний джгут

Такі джгути (коси) ще називають лінивими. Для початку слід набрати 12 петель безпосередньо для малюнку та ще 5 для симетрії та 2 – для виконання кромки. Усього виходить 19 петель за шириною.

Парні ряди візерунка в’язати за схемою, накиди пров’язують за задню стінку.

Тому схема в’язання джгута спицями повторюється спочатку.

Спільні поради

Візерунок для в’язання джгутів спицями безліч, і всі вони підходять для абсолютно різних предметів одягу та інтер’єру – від шапки до пледа. Джгути гарно виглядають як гумки на светрах.

Але треба врахувати, що коси стягують полотно, тому є ризик отримати надто вузький виріб.В’язаний візерунок виглядатиме краще, якщо готовий виріб пропарити зсередини. Незалежно від схеми в’язання, джгути краще виконувати об’ємною пряжею та не затягувати петлі, залишаючи орнамент пишним. Також це позитивно позначиться на теплі виробів.

Фото в’язання джгутів