Лак для декупажу: який підійде? Інструкція, як вибрати та використовувати (майстер-клас з фото та описом)

Лак для декупажу: який купити у будівельному магазині? Фото інструкція з вибору та застосування в домашніх умовах

Техніка декупажу дозволяє швидко перетворити поверхню будь-якого предмета. Декоративні зображення у поєднанні з лаковими складами створюють цікавий дизайн. Перед початком творчого процесу необхідно правильно підібрати основу та захисне покриття. Саме від них залежать експлуатаційні якості виробу.

Яким лаком покривати декупаж? На що слід звернути увагу при виборі витратного матеріалу? У нашій статті представлені рекомендації професійних майстрів, які допомагають придбати якісні склади.

Різновиди лаків для декупажу

Сучасні лаки поділяються на кілька груп. Головна відмінність полягає у їхньому складі. Для декупажу застосовують спеціальні суміші, в яких є вода, синтетичні смоли та органічні розчинники.

Професійні майстри вважають за краще вибирати акрилові та поліуретанові рідини.

Чи покривається декупаж лаком? Щоб декоративне зображення добре зафіксувалося на скляній, пластиковій, дерев’яній поверхні, необхідно використовувати клейку основу та фінішний шар.

Відсутність захисного покриття призведе до деформації зображення.Від перепаду температурного режиму зображення може змінити відтінок і втратити чіткість меж.

У свою чергу лакові склади поділяються на такі види:

 • Акрилові;
 • Поліуретанові;
 • Поліуретановий на водній основі;
 • Олійні;
 • Алкідні;
 • Нітролак.


Опис акрилового лаку

Акриловий лак для декупажу є екологічно чистим складом. Для його виробництва не застосовують токсичних та горючих компонентів. В основі використовують воду та акрилові барвники. Цей вид можна використовувати для роботи з деревиною.

Єдиним недоліком такого складу вважають його нездатність протистояти підвищеній вологості. Для висихання оптимальними показниками вважаються 40-50% вологи. Якщо в приміщенні спостерігають перевищення допустимих норм, то кристалізація складу збільшуватиметься від 3 до 7 днів.

Поліуретановий лак для техніки декупажу

Поліуретанові розчини для декупажу після нанесення утворюють щільну глянсову поверхню. Перевагою цих складів вважають їхню високу адгезію до дерев’яної, пластмасової, металевої, шкіряної, тканинної та штукатурної основи.

Цим фінішним покриттям не страшна вода. Вони можуть прослужити до 20-ти років.Після правильного нанесення на поверхні з’являється тонка плівка, що відрізняється своєю витривалістю та міцністю до механічної деформації.

Де купити акриловий лак для декупажу? Придбати фінішне покриття можна у будівельних магазинах або у відділах для рукоділля.

Плюси поліуретанового лаку на водній основі

Поліуретановий на водній основі відносять до безпечних складів. Після покриття утворюється глянсова оболонка, яка має високі експлуатаційні властивості. Такому покриттю не страшні різні дії.

Фахівці зазначають, що наявність спеціальних добавок покращують якість захисного покриття. При виконанні фінішного шару спостерігають відсутність токсичного та неприємного запаху.

Збільшити швидкість сушіння допоможе температура вище 25 градусів. У закритому просторі рівень вологості не повинен перевищувати 45%.


Захистне покриття на олійній основі

Олійні лаки виробляють із смоли та рослинних компонентів. Вони використовують органічні розчинники, які після нанесення утворюють тонку плівку.

Залежно від способів сушіння захисне покриття може набути світло-жовтого або темно-коричневого відтінку.

Фінішне покриття на основі лакових компонентів сохне протягом кількох діб. На швидкість кристалізації впливають умови мікроклімату у приміщенні. Для роботи з таким складом необхідно дотримуватися техніки безпеки.

Справа в тому, що лак для декупажу на масляній основі видає неприємний запах, який може стати причиною отруєння та алергічної реакції.

Що таке алкідний лак?

Алкідний лак проводиться з використанням органічних розчинників та алкідної смоли. Такі склади використовують для проведення внутрішньої та зовнішньої обробки. Захисне покриття має вологостійкість і витривалість до механічних впливів.

Головним недоліком вважається довге сушіння.Для рівномірного нанесення використовують спеціальні кисті або валики з пористою основою.

Фахівці рекомендують використовувати засоби захисту верхніх дихальних шляхів. Алкідні смоли видають неприємний запах, який найчастіше стають причиною отруєння та інтоксикації організму.

Переваги нітролаку

Нітролак використовується для внутрішнього оздоблення. Перевагою цього складу вважають його швидке висихання, вологостійкість, міцність та доступна вартість.


Недоліком цього складу вважають токсичність для людського організму. Для проведення декоративних робіт знадобиться використання респератора та прозорих окулярів.

Токсичні смоли при контакті зі слизовими оболонками викликають їхнє роздратування. Для нанесення захисного покриття знадобиться використання кистей та валиків. На фото лаку для декупажу представлений нітролак марки НЦ-218.

Який лак вибрати?

Який склад вибрати для захисту декоративного покриття? Фахівці рекомендують враховувати кілька простих правил:

 • Для роботи з кухонним приладдям та предметами побуту рекомендують вибирати склади на водній та акриловій основі.Вони не здатні нашкодити організму людини, але захистять від механічного впливу.
 • Вироби, що регулярно контактують з вологою, потребують обробки вологостійкими складами. Захисна оболонка утворює щільну плівку, яка запобігає проникненню вологи всередину декорації;
 • Якісний лак для декупажу не утворює на поверхні тріщин. При нанесенні не з’являються підтікання. Під час роботи не спостерігають різкого запаху. Декоративна поверхня не деформується з часом та не жовтіє.
 • Для кожної техніки декупажу рекомендують підбирати відповідне захисне покриття. Наприклад, предмети виготовлені у стилі Прованс та шеббі – шик покривають матовими складами. Глянцеві відблиски зіпсують концепцію стилю.
 • Лаки на водній основі застосовують для досягнення тривимірного зображення. Наприклад, при нанесенні кількох шарів на певну ділянку з’являється своєрідна ілюзія опуклої деталі.
 • При змішуванні матових та глянцевих лаків одержати сатинову поверхню. Як основа лаку для декупажу використовують рідини, у складі яких використовують акрил і воду. Ці компоненти дозволять щільно зафіксувати декоративний малюнок на поверхні. Техніка декупажу дозволяє швидко перетворити поверхню будь-якого предмета.

Декоративні зображення у поєднанні з лаковими складами створюють цікавий дизайн.

Перед початком творчого процесу необхідно правильно підібрати основу та захисне покриття.

Саме від них залежать експлуатаційні якості виробу.

Фото застосування лаку для декупажу